Főoldal » | Blogok |
e-mail küldése
Megjelent a Nemzeti Eszközkezelő tarifája - nem lesz sok - de...
Vélemény:
Az első dolog, amit mondhatok: komolynak érzem a szándékot, mind a devizaadósok, mind a végrehajtás alatt állók ügyében. Nem várt ajándék, melynek bizonyára nagyon örül mindenki, aki részesül benne: és nem veszek részt abban a fanyalgásban, mely azt mondja, hogy és a többi százezer??? Mivel minden nagy világjáró út egy kis lépéssel indul, minden felhőkarcoló az első lépcsőfokkal kezdődik, így remélem, hogy sok ember gondját megoldja a későbbiekben. De van pár kérdésem...
Ajándék, mellyel meglepem....
A törvényhozás embere legalább ezt az egy dolgot a saját bőrén tapasztalja meg, okkal tud véleményt mondani.
(Sokszor fényévnyi távolságra vannak azoktól a dolgoktól, amikről döntenek, adóssága meg minden családnak van, képviselőtől utcaseprőig, tehát ezt a politikusok is átérzik, akik „gépen szállnak föléje”, akik még életükben sosem csüggtek máshol, mint az állam, a köz emlőin… )
A saját lakását bérlők bérleti díjának meghatározása, ez a segítség nagyon komoly, kifizethető, hisz nemrég ennek a tízszeresét is fizették szegény adósok.
Tehát ez rendben van, nézzük a konkrét számokat:
· A fizetendő lakbér alapja a lakóingatlan hitelfelvételkor megállapított forgalmi értékének 1,5 százaléka.
Ezt az összeget a bérlő 12 hónapra elosztva havonta, egyenlő összegekben fizeti meg.
Így egy 15 millió forint forgalmi értékű ingatlan esetében a lakbér havi 18 750,
egy 10 millió forint forgalmi értékű ingatlannál pedig 12 500 forint lesz.
A bérlő által fizetendő lakbér összege évente a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett előző éves infláció mértékével megegyező mértékben emelkedik.
· Az állami tulajdonba került lakóingatlanokat a Nemzeti Eszközkezelő a hatékonyabb fenntartás és üzemeltetés érdekében helyi önkormányzat tulajdonába adhatja, ezért e lakóingatlanok esetében a bérleti díj mértékét a lakástörvénnyel összhangban az érintett önkormányzatok állapítják meg.
· Csak örülni tudok annak, hogy esetenként önkormányzati tulajdonba adja a kormány az ingatlanokat, itt fontos a feladat meghatározása, a vagyongazdálkodás kérdése, mert egyébként örvendetes, hogy az önkormányzatok vagyonhoz jutnak, ennek az üzemeltetése – éppen a lakók fizetésképtelensége miatt – nehezen elképzelhető, hogy megtérül, ráadásul így az ingatlanadó kérdése is leegyszerűsödik. Ezekre az önkormányzatnak nem lesz adóbevétele.
Ami kétségeket mutat:
· Az erre szánt összeg: nem túl régi információk alapján 3 milliárd Ft, ezért 300 db 10 milliós értékű ingatlant lehet megvenni piaci áron, azonban amennyiben a bankoktól az ígért nyomott áron 35-55 %–ért veszi meg, akkor már a dupláját is, tehát 600 db-ot, ha kisebb értékűt, akkor 750 db-ot amennyiben más forrást, konstrukciót nem találnak.
3 milliárd az 3 ezer millió Ft ha úgy nézzük, akkor 3000 db egymillió értékű ingatlant lehet venni.
Sorra olvasom a bejegyzéseket, nekem ennyi jön ki 3 milliárd Ft-ból. Itt ennek a számnak a többszörösét olvasom, tehát ez számomra függő kérdés.
BB